Yola Koyulmak – Miray KABAY

Yaşadığımız teknolojik çağın bize verdiği kolaylıklar tartışılmaz. Peki biz gerçekten bu kolaylıklar içinde bolca rahatlığa da alışmış olmadık mı? 0tomatik telefonlar, hatırlatıcılar, akıllı cihazlar vb.  derken bir şeye alıştık ya da alıştırıldık.

“Hazıra Konma.”

Artık kimse ilim öğrenmek için bir alimin dizi dibinde oturmayı veya kitapların arasında seyyah olmayı tercih etmiyor. Oturduğu yerden arama butonunda o konu hakkında yazılan iki üç cümle onun alim olmasına yetiyor! Hal böyle olunca klavye alimleri ile doluyor her bir yanımız.

Oysa biz Efendimiz (a. s) “Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.”(Müslim/Zikr 39,Buhari/İlim 10,Ebu Davud /İlim 1) hadisinin muhatabı olmak için çabalamalıyız.Derdimiz, hedefimiz, gayemiz hadiste ki müjdeye ulaşmak için bir seferimiz olmalı…

Tüccar isek ticaret fıkhına hakim, talebe isek ilim öğrenme usullerini benimsemiş, eş isek aile hukukunun hükümlerini bilmek için çabalamamız gerekir.

Günlük hayatın koşturmacasında bunlara vakit mi kalır?  diyen nefsimize inat bir hedefimiz olmalı.

İnşirah suresi 7.ayette Rabbimizin buyurduğu gibi ; “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.” emrine itaat edip, Müslüman olarak bana düşen sorumluluk ne demeye başlama zamanı. Her gün az ama devamlı ilmi bir kitabı okumaya devam etsek, önemli yerlerini not alıp hayatımıza aktarmaya çabalasak kısa sürede Rabbimizin de yardımı ile hayatımızda değişim olacaktır.

Peki yeterli mi? Ne yazık ki tek başına yeterli değil.

Bunlarla birlikte farz amellerimizde ki eksiklikleri tamamlamaya, sünnet ve nafileler ile ibadetlerimizi daha da sağlamlaştırmaya gayret etmemiz gerekir. İlmin sonsuz bir derya olduğuna ve bizim bu sonsuzluk karşısındaki acizliğimizi unutmamak gerekir. Her  ne kadar çabalasak da hep daha güzeline ulaşmanın muhabbetini içimizde taşımamız gerekir.Kişi kendini herkesten daha iyi tanımaktadır. Eksik noktalarımızı tespit edip o yönde ilerlemeye çabalarsak ahlaki değişimin  kısa sürede  bizlerde uyanışa geçtiğini göreceğiz.

Ancak tüm bunlara azmetmek  gerekir. Değişime, yeniliğe, emre uymaya, yaratılış gayesini anlamaya çabalamak gerekir.

Sonrası mı?

Sonrası Rabbimizin de ikramı ile güzelleşecektir.  Ancak  bize düşen pes etmek değil, yola koyulmaktır. Miskinlik değil, o uğurda gerekirse yorulmaktır. Sonrasın da müjdesi verilen o nimetlere ulaşmaktır. Ama her ne olursa olsun o kutlu yolda yola koyulmaktır.

Yazar: Miray KABAY

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.