“Kudüs’ün Kandilleri”

İmam Ebû Davud, Sünen‘inde Hz. Peygamber’in azadlı cariyesi Meymûne’den şu rivayeti nakletmektedir:

Birgün Meymûne Hz. Peygamber’e gelir ve: “Ya Rasûlallah! Beytu’l-Makdis’e (Mescid-i Aksâ’ya) gidip gitmeme hakkında bize ne buyurursunuz?” der. Allah Rasûlü:

“Gidin ve orada namaz kılın!” diye cevap verir. Fakat o zaman orada (Bizans ile Persler arasında) savaş vardır ve bunu dikkate alan Peygamberimiz hemen şunu ilave eder:

“Şayet oraya gidemez ve orada namaz kılmazsanız, bari oranın kandillerini aydınlatacak yağ gönderin!” buyurur. (Ebû Davud, Salat 14, no: 457)

Evet, aynı bölgede bugün yeni bir savaş var. Bugün de oraya fertlerin gitmesi âdeta imkansız. Fakat, Gazze’de sönmüş olan kandilleri tekrar yakacak maddi yardımları gönderebilmek pekala mümkün. Ancak Gazze’de sönen sadece kandiller değil. Zaten çoktandır abluka altında olan bölgede, ekmekten tutun, ilaca kadar her şeye ihtiyaç var.

Bu rivayetler çerçevesinde, hepimiz sorumluluklarımızı hatırlatıyor, aziz milletimizin geçmişte olduğu gibi bu defa da, elinden gelen yardımları esirgemeyeceğine inanıyoruz.

Yüce Rabbimizden hayatlarını kaybeden şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar, bölge insanına bol sabır, bütün Müslümanlara da basiret ve mesuliyet duygusu bahşetmesini niyaz ediyoruz.

 

Kaynak: (Sonpeygamber.info)

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.