Nafile namazlardan sonra tesbihat yapılır mı?

Değerli kardeşimiz,

– Nafile namazlardan sonra tesbihlerin yapılacağına dair bir bilgiye rastlayamadık. Kaynaklarda böyle bir bilginin olduğunu düşünmüyoruz.

– Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse, her namazdan sonra otuz üç  (33) defa Allah’ı tesbih etse, otuz üç  (33) defa ona hamd etse ve otuz üç  (33) defa da tazim etse (onu yüceltse) -ki bunun toplamı dokusan dokuz (99) ediyor-,  yüzüncü de de “ لا اله الا الله/La ilahe illallah…” okusa, denizin köpüğü kadar da olsa günahları bağışlanır.” (Müslim, 146 /597)

– Bazı rivayetlerde tesbihlerin (Namazın niteliği belirtilmeden) “namazdan sonra” yapılması şeklinde ifade edilmiştir. Ancak aşağıdaki hadiste bu namazın farz namaz olduğu belirtilmiştir. Hadisin manası şöyledir:

“Her farz namazdan sonra  Muakkıbatları  (namazları takip eden zikirleri); 33 defa sübhanellah, 33 defa elhamdülillah, 34 (veya 33) defa Allahu ekber (tesbihatını) yapanlar pişman olmazlar.” (Müslim, 144/596)

Bu sahih hadis rivayetindeki “farz” kaydı, bu kaydın kullanılmadığı hadis rivayetlerindeki mutlak ifadelerini de “farz” olduklarını gösterir. Mutlak ifadelerin kayıtlı ifadelerle takyid edileceği hükmü, ilmi bir kuraldır.

kaynak: sorularlaislamiyet.com

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.