RoportajSizden GelenTüm YazılarYazıYazi Atlasi

Prof. Dr. Ejder Okumuş ile Beş Soru Beş Cevap

1967 Kahramanmaraş’a bereketli bir insan doğdu.İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş’da tamamlayan Ejder OKUMUŞ Hoca daha ben dünyada yokken Mevlana gibi nicelerini bize armağan eden KONYA SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ’nden 1988’de mezun olmuştur. Yine Y. Lisans’ını Din Sosyolojisi alanında 1995’de Kur’an’da Toplumsal Çöküş’ün Nedenleri teziyle aynı üniversitede tamamlamış, Doktora’sını Marmara Üniversitesi’nde Felsefe ve Din Bilimleri/ Din Sosyolojisi Anabilim Dalında 1999 ‘da Osmanlı Devleti’nde Tanzimat Dönemi Din-Devlet İlişkisi teziyle bitirmiştir. Şu an Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Din Sosyolojisi Anabilim Dalında akademik hayatına devam etmektedir. Prof.Dr. Ejder Okumuş Hocamın bir hayli kabarık akademik geçmişi, saha çalışmaları, 16 kitabı ve çeşitli yerlerde akademik makaleleri bulunmaktadır. Hocamıza değerli vaktini ayırdığı için şükranlarımı sunarım…

1.Küresel Mehdici/Mesiyanik Hareket terimini sizce hangi eylemlere veya oluşuma dayandırmalıyız?

‘Küresel Mehdici/Mesiyanik Hareket, bir yazımda da belirttiğim gibi bazı insanların mevcut sosyal, siyasal, ekonomik vs. şartlardan memnun olmayan ve daha iyi bir dünyada yaşamak gayesiyle mehdi/mesih ya da mehdi benzeri lider olarak bildikleri bir kişi etrafında toplanarak tesis ettikleri organize harekete verilen isimdir. Bir süredir Paralel Yapı (FETÖ/PDY) olarak karşımıza çıkan Fethullah Gülen liderliğindeki hareket, küresel mesiyanik/mehdici hareket olarak düşünülebilir. Kendini sürekli olarak imaj, gösteri ve gösterişçi dindarlık üzerinden var kılan bir örgütlü dinsel yapı, arkasında belli küresel güçlerin bulunduğu bir siyasal harekettir.

2. İslam filozofu Kindî’nin ‘Düşünce ufuklarını kuşatan karanlık, din istismarcılarının hakikatin nurunu görmelerini engeller.’sözünü daha net bir dille söylemek gerekirse ve işin daha da özüne inersek din istirmarcılığını nasıl yaptılar? Ve hala bu şekilde dini istirmar eden yapıların olduğunu düşünüyor musunuz?

Bazı kişi ve gruplar, kaksız yere makam ve mevkiler edinerek,insanların dini ve manevi değerleri üzerinden maddi imkanlar sağlayarak,Türkiye’de ve Dünya’nın birçok yerinde küresel boyutta mehdicilik düşüncesini yayarak hatta ve hatta elde edemedikleri ve uzağında oldukları insani erdemlere saldırgan bir tutumla insanların dünyasını karartarak dini istismar etmişlerdir. Şu ve ya bu şekilde buna benzer oluşumlar olmuş ve farklı yüz ve şekillerle var olmaya devam edeceklerdir.

3.Gösterişçi dindarlık hangi güç odaklarına dayanıyor?

Bugün Türkiye hem siyasi hem de ekonomik açıdan güçlenme yönelimi gösteren bir ülkedir ve 15 Temmuz’da da birlik ve beraberlik içerisinde bunu tüm dünyaya göstermiştir.Herkesin bildiği gibi bizim bu şekildeki kazanımlarımız her zaman bazı güçleri rahatsız etmiştir. Bu küresel güç odakları herkesçe bilinmektedir, ABD, İngiltere ve İsrail vd. adına veya içinden çıkan bazı güç odakları.

4.Bir yazınızda Paralel yapıyla ilgili mahremiyetlerin tarumar edilmesinden bahsetmişşiniz. Yakım çevrenizde bu şekilde mağduriyet yaşayan insanlar var mı?

Medya bunlardan sürekli bahsetmektedir. Birçok kişi bu anlamda saldırıya uğradı, birçok kişinin mahremiyetleri kamusallaştırıldı, açığa çıkarıldı.

5.15 Temmuz gecesi neler yaşadınız ve o günden bugüne neler eklemek istersiniz?

Ben de Allah’ın izni ve inayetiyle bütün duyarlı insanlar gibi yapmam gerekeni yaptım. Duyarlılığımı ve eylemselliğimi ortaya koymaya çalıştım.

Röportaj: Fatma Nur Doğruyol / Erciyes Üniversitesi – İlahiyat Fakültesi

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.