TasavvufTüm YazılarYahyalılı Hacı Hasan Efendi (k.s.)

Şüpheli Şeylerden Kaçınmak – Kalemdar

Kıymetli kardeşlerim!

Rabbımız Kur’ân’ında buyuruyor ki: “Yâ Muhammed! Sen nasihat et! Şüphesiz nasihat mü’minlere fayda verir. (Zâriyât, 55.)

Sigara tasavvuf ulemâsına göre haramdır.

Arıcılar bal alırken arıları kovandan uzaklaştırmak için tütsü (duman) verir. Şeytan da bizi sigara içmeye teşvik ederek başımızdan melekleri dağıtmak istiyor. Bilhassa gençlere söylüyorum, aman sigaraya alışmasınlar. Bakın bununla ilgili bir hâdise anlatayım size. Mevlânâ Hazretleri: “Sigara haramdır.” dermiş. Kayseri âlimlerinden Hacı Kasım Efendi de sigara içermiş. Hacı Kasım Efendi Mevlânâ Hazretlerinin sigara konusundaki tavrını duyunca öfkelenmiş: “Var mı âyette hadiste hükmü?” demiş ve Mevlânâ Hazretlerine dersini vermek için Konya’ya doğru yola çıkmış. Mevlânâ Hazretleri de dervişlerini toplamış, “Hoca Efendi öfkeli geliyor. Ben halvete çekiliyorum. Hürmette kusur etmeyin.” demiş.

Hacı Kasım Efendi dergâha varmış. Mevlânâ ile ancak ertesi gün görüşebileceğini söylemişler. Çok hürmet edip odasına çıkarmışlar. Hizmetlerini yapmışlar, sigara içmek isteyince derhâl sigarasını yakmışlar. Sonra Hoca Efendi istirahate çekilmiş ve uyuyakalmış. Rüyâsında mahşer günü imiş. Mevlânâ Hazretleri ile birlikte Peygamberimiz (s.a.v.)’in huzûruna varmışlar. Önce Mevlânâ elini öpmüş. Rasûlullâh Efendimiz de: “Yâ Mevlânâ, çok ümmetimi ıslah ettin, âhiret azâbından kurtardın, vâris-i enbiyâ oldun.” diyerek onu kucaklamış. Sıra Hacı Kasım Efendi’ye gelince ona da elini öptürmüş fakat ağzının fenâ kokusundan yüzünü çevirmiş. Kasım Efendi hüngür hüngür ağlayarak uyanırken kapıdan Mevlânâ Hazretleri girmiş: “İşin hakîkatini anladınız mı!” demiş. O da: “Beni irşâda getirmişsiniz buraya, Allah sizden râzı olsun” diyerek sigarayı terketmiş.

Yavrum, sizler daha gençsiniz. Başınıza neler gelecek kimbilir, Allah muhafaza buyursun. Elinizi, dilinizi, gözünüzü, bütün âzâlarınızı haramdan koruyun.

Hamdolsun Âlemlerin Rabbi olan Allâh’a.

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.