SağlıkTüm Yazılar

Limonun Çeşit Çeşit Faydaları

Şifa kaynağı narenciyelerdendir. Bol C vitamini ile hastalıklara karşı bünyeyi korur.

Limon ekşidir. Serinletici ve iç açıcıdır aynı zamanda. Dili kamaştırır ve canlandırıcı bir kokusu vardır. Limonun kökeni Hindistan’dır. Geçmiş çağların en ünlü hekim ve düşünürlerden İbni Sina limonu kusmalarda, sarılıkta, sindirim zorluklarında, yüksek ateşte kullanırdı. Her ne kadar tadı asit ise de öbür meyveler gibi limon da bedeni alkalileştirir.

Limon özsuyu A, B, B2 ve en önemlisi C vitamini bakımından zengindir. Bu özsu, serinleticidir, idrar söktürücü ve kurt düşürücüdür. Toniktir ve güç vericidir. Özellikle çocuklardaki sindirim sistemi rahatsızlıkları bununla giderebilir.

Yine limondaki C vitamini iç guddeleri, özellikle böbrek üstü bezlerini etkiler. Bazı yaraların kabuk bağlamasını, kırıkların kaynamasını sağlar. Cilt altı kanamalarını, enfeksiyonları önler. Yağın ve kolesterolün damarların iç çeperlerini kaplaması sonucunda meydana gelen damar sertliğinde, limon bu zararlı maddeleri yavaş yavaş eriterek bedeni temizler, kan dolaşımını kolaylaştırır. Ayrıca kanın aşırı pıhtılaşmasını önler, tansiyonu dengeler. Karaciğerin dostudur. Limon suyu, sesi de berraklaştırır.

Soğuk algınlığı, nezle, öksürük, boğaz ve baş ağrıları ile gribal enfeksiyon hallerini hafifletir. Beden ateşini düşürür.

Yaprakları ve Kabuğu

Limon ağacının yaprakları sükunet vericidir, toniktir, solucan ve kurt düşürücü özelliklere sahiptir. Terleticidir. Spazmlara karşı koruyucudur. Öksürük, astım, sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı ve bunlara benzer rahatsızlıklar için şifa vericidir.

Limon kabuğu toniktir. Bütün organları uyarır, terleme sağlar. Bu ise, bilindiği gibi toksin (zehir) birikimlerine karşı etkili bir fonksiyondur. Ayrıca limon kabuğu midenin çalışmasına da yardımcı olur.

Limonata

Limon suyu sıkılarak şeker veya bal katılır. Günde 3 – 4 bardak içilebilir. Limonata, hastaların ateşini düşürür ve iyileşmelerini hızlandırır. Limon kabuğu da katılırsa, tesiri daha fazla olur. Soğuk su ile içirilirse serinletici, sıcak suyla terletici bir etki yapar.

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.