EditörTüm YazılarYazarlarYazi Atlasi

Yunus Emre Askin Yolculugu – İsmail Kilicarslan

Canına yandığımın Türk sinema ve dizi sektörü Mevlana, Fatih, Kanuni, Yunus ve benzeri şahsiyetleri gerçekleriyle değil, çarpıtılmış efsaneleri ile anlatmaya bayılır malum. Bu yüzden TRT bu Ramazan’da bir Yunus Emre dizisi yayınlayacağını duyurduğunda ilk tepkim ‘eyvah’ demek oldu. ‘Eyvah’ dedim, çünkü bu dizide de Yunus Emre’nin gerçeklerinin değil, efsanesinin anlatılacağından, Yunus Emre’nin ‘bir ümmi, bir hümanist, bir bilmem ne’ olarak tanıtılacağından, Taptuk Emre’nin ‘durmadan hikmet yumurtalayan’ davudi sesli bir şeyh efendi olarak tasvir edileceğinden, Molla Kasım’ın ‘yobazlıkta birinci’ bir kadı olarak resmedileceğinden çok korktum.

Yunus Emre’nin ilk bölümünü seyretmeye bu korkularla başladım. Elhamdülillah, fena halde haksız çıktım korkularımda.
Bir kere dizinin danışmanı, memleketin neredeyse biricik Yunus Emre uzmanı olan Mustafa Tatçı hocamız ki Yunus hakkında tek bir hata yapılmasına izin vermeyeceğinden adım gibi eminim. Diğer yandan diziyi Diriliş Ertuğrul’un da senaryosunu yazan Mehmet Bozdağ kaleme alıyor. Bu da çok iyi bir haber benim açımdan, zira Bozdağ’ın kalemi gerçekten çok güçlü ve hassasiyetlerinden de sonuna kadar eminim. Ne üç kuruş rating için Yunus’un hayatını çarpıtır ne de bayık bir senaryo ile diziyi izlenmez hale getirir.
Sonra… Sonrası daha ne olsun. Yunus Emre’nin hem biyografik hem düşünsel gerçeklerine tam olarak uygun taş gibi bir günlük dizi kotarılmış.

Kadim bir tartışma olan ‘şeriat-hakikat’ tartışmasında kantarın topuzunu ‘hakikat lehine’ kaçırmayan, tasavvufu kalp temizliği kavramı ile izah etmeyen, dergâh hayatını bize kamilen anlatan bir iş olmuş Yunus Emre Aşkın Yolculuğu.
Özellikle Taptuk Emre hazretlerini oynayan Payidar Tüfekçioğlu’nun ortaya koyduğu ‘şeyh efendi’ portresini de anmadan geçmeyelim. Şeyh denilince bir ayağı yerde bir ayağı gökte bir ‘kutsal varlık’ hayal eden zihnimizle adeta dalgasını geçerek ortaya ‘hakiki’ bir şeyh karakteri koyuyor Tüfekçioğlu.

Kusur aramaya kalkarsak kusur da buluruz elbet. Mesela ‘komple kelimesinin subaşının ağzında ne işi var’ diyebilir, dizinin temposundan şikayet edebiliriz falan. Dizi, Yunus Emre konusunda bizi öyle güzel bilgilendiriyor, Yunus Emre’yi anlatırken adına ‘Anadolu İslamı’ dediğimiz meseleyi öyle hoş ortaya koyuyor ki her kusuru görmezden gelebiliriz.
Ezcümle başta Bozdağ ve Tatçı hoca olmak üzere bu şahane işte emeği geçen herkesin eline sağlık… TRT, Diriliş ve Filinta ile tutturduğu o güzel havayı böyle işlerle devam ettireceğe benziyor. Merakla bekliyoruz…

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.