Biber’in Faydaları

Sarısı kırmızısı, kurutulmuşu tazesi, acısı tatlısı ile sağlığımıza sağlık katar.

Ilıman iklimde yetişen bu bitkinin kökeni tropikal Amerika’dır. Bugün dünyanın her bölgesinde birçok biber çeşidi yetişmektedir. Biberin besleyici değeri düşüktür; her ne kadar birleşiminde az miktarda ender rastlanan nikel, baryum, antimon gibi madenler bulunursa da buna karşılık biberde bol miktarda C ve P vitaminleri vardır. Biber olgunlaşmaya yüz tuttukça tadını değiştirerek acılaşabilir.

Biber acı ve tatlı, yeşil ve kırmızı renklerde olur. Bol C vitamini ve bilhassa nadir yiyeceklerde olan P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidlere sahiptir. Bunlar da mideyi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar, mide tembelliğini giderir. Cinsel gücü arttırır.

100 gram yeşil tatlı biberde 92,6 gram su, 4,2 gram karbonhidrat, 1,4 gram selüloz, 0,2 gram yağ, 1,1 gram protein bulunur.

Kırmızıbiber

Her gün yemeklerde kullanılmasında fayda vardır. Yoksa haftada en az 3 defa sıcak bir yemeğin içine kırmızıbiber koymalıdır.

Bu nefes yollarını açar, insanı ferahlatır, gribe karşı korur, bronşite iyi gelir ve bronşit olmayanları da bronşite karşı korur. Kırmızıbiber salçasından da her gün iki çay kaşığı alınırsa, damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları ve kalp krizleri engellenmiş olur.

Acı Biber

Acı biber akciğerleri temizler. Diş ağrılarına iyi gelir, iştah açar, damar tıkanıklığını önler, yine zevk verici etkiye sahiptir. Bu yüzden insanı dinçleştirir. Balgam söktürür.

Özellikle acı biberler eklem iltihaplanması, romatizma, öksürük, boğaz ağrıları, sindirim ve dolaşım bozuklukları, kalp rahatsızlıkları ve hatta şişmanlık gibi pek çok derdin çaresidir.

Biberler yalnızca damak tadına hitap ettikleri için değil, iyileştirici özellikleri dolaysıyla da müşteri çekiyorlar. Bir zamanlar mide çeperlerini yakabileceği düşünülen biberleri şimdi doktorlar sindirim bozukluğundan şikayet edenlere tavsiye ediyorlar.

Yine acı biber içindeki A ve C vitamini ile soğuk algınlığı ve bronşitin tedavisinde yardımcı olabiliyor.

Tüm bunların yanında kanın yoğunluğunu azaltan acı biberlerin tansiyonla ilgili sorunlar ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde de yararlı oldukları düşünülüyor. Hatta kanserle mücadelede de faydalı olduğu kabul ediliyor.

Acı biberler kan dolaşımını düzenleyip beden sıcaklığını ayarlama özelliğiyle çok sıcak iklimlerde aşırı terlemeyi önleyebiliyor. Pek çok bakteriyi de öldürme gücüne de sahiptir.

Araştırma sonuçlarına göre; 100 gram kuru kırmızıbiber vücuda 378 kalori enerji veriyor. Ayrıca 148 mgr kalsiyum, 76 miligram C vitamini, (taze biberde 340 mgr), 8,1 gram su, 2 bin 14 mgr potasyum, 41 610 IU A vitamini, 12 gram protein, 293 mgr fosfor, 56,6 gram karbonhidrat, 30 mgr sodyum, 24,9 gram lif, 8 mgr demir yanında acılık ve renk maddesi gibi organik bileşikler ihtiva ediyor.

Beslenmede çok büyük öneme sahip olan kırmızıbiberin, insan sağlığı açısından faydaları da şöyle sıralanıyor:

Kırmızıbiber mide suyu ve tükürük oluşumunu artırır. Sindirimi kolaylaştırır. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir, kolera ve gut hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelir. Kanser riskini azaltır ve kanser tedavisinde kullanılır. Terlemeyi arttırır, serinlik verir, öksürük ve boğaz ağrılarını gidermede (gargara olarak) kullanılır. Sinir hastaları için doğal yatıştırıcıdır, vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikiminin önlenmesini sağlar.

Sindirim sisteminin dostudur. Mide tembelliğini giderir. İştah açar, kusmayı önler. İshali keser. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Ayrıca idrar söktürür. Antibakteriyal etkisi ile hastalıkların önlenmesinde ve grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızların tedavisinde yardımcı olur.

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.