Güncel YazılarTüm YazılarYazıYazi Atlasi

Dünden Bugüne Mısır

I.Dünya Savaşı sonrasında itilaf devletleri işgal ettiği topraklardan çekilirken; sınırlarını cetvelle çizdikleri Ortadoğu ülkelerinin başlarına eyaletlerine vali atarcasına getirdikleri yöneticilerin nasıl bir zalim olduklarının en büyün kanıtıdır “Zindan Hatıraları”.Kral Faruk’un darbe girişimiyle indirilmesinin ardından ilan edilen cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanıdır Cemal Abdunnasır.22 Şubat 1958’de göreve başlayan Cemal Abdunnasır, 1965’de Amerika ve Rus istihbaratı Siyonizm istihbaratıyla işbirliği yaparak Abdunnasır’a işi çok sıkı tutması ve İslami hareketleri ezmesi için sağlam raporlar sunarak, bu işi sıkı tutmadığı zaman İslam Aleminde bütün gerçekleştirdiklerinin sonuçsuz kalacağını ve İslami hareketin muhalif bütün hareketleri yok edeceğini bildirmeleriyle harekete geçer.* 1937’de Zeynep Gazali tarafından kurulan Müslüman Kadınlar Teşkilatı da bu çalışmalardan nasibini alır.1965’de çıkan bir kararla on binlerce Müslüman tutuklanır.Yönetimin asıl derdi bu insanların Kuran’la yaşayıp Kuran’la yönetilmek istemesidir.

“Hüküm yalnız Allah’ındır.(Yusuf Suresi 40.)” ayetinin tellafuzu bile Abdunnasır’a göre idam sebebidir.

İslami hareketleri sindirmeye kararlı olan bu yönetim,İslami hareketler sosyalizmle uzlaşma yoluna gidilinceye kadar İhvan ve Müslüman Kadınlar teşkilatı mensubu herkesi yıldırmak için –kadın,erkek fark etmeksizin- çeşitli işkence ve baskı yöntemlerine başvurmuştur. Sosyalizmin ne şartlarda olursa olsun İslamla bağdaşmayacağını, bunun ahiretle dünyayı değişmek olduğunun farkında olan Hasan El-benna,Seyyid Kutup,Zeynep Gazali,Halide Kutup,Abdülfettah İsmail gibi ihvanın önde gelen isimleri davaları için çok bedel ödemişlerdir.** darağacına asıp bayılana kadar döven bu da yetmeyip kaldığı hücrede onları parçalamaları için köpeklerle yalnız bırakan psikopat bir zihniyete sahiptir bu yönetim. Zeynep Gazali’ye Müslüman Kadınlar Teşkilatı’nın sosyalizme bağlı olduğunu söylemesi karşılığında binlerce cüneyh ve bakanlık vermeye hazırdır Abdunnasır. Zeynep Gazali her türlü uzlaşma kararaını reddedince erkeklere uygulanan işkencenin daha fazlasını uygulamalarını emretmiştir.Altmış yaşındaki bir kadını vücudu kanlar içinde kalıncaya kadar kırbaçlatmayı ne sosyalizm ne komünizm emreder.Bunu emreden yalnız Abdunnasır’ın içindeki iktidar hırsıdır. Yönetimin asıl korktuğu şey onca işkenceye rağmen davalarından asla taviz vermeyen bu gençlerin iktidara gelmesidir.

Abdunnasır’ın materyalist olarak yetiştirmek istediği bu nesilin asıl amacı Tevhid davası yani yeryüzünde tağutları değil islamı iktidar kılmaktır.

İşte bu neslin temellerini de İslam cemaatleri (Müslüman Kadınlar Teşkilatı,Müslüman Kardeşler) attığı için Abdunnasır bu hareketleri bitirmek istemektedir.”Bir kadın ve bir erkek bu nesli elimden aldılar” diyerek içindeki derin bir nefreti belirtmektedir. Abdunnasır’ın ardından yönetimi devralan Enver Sedat,Hüsnü Mübarek gibi diktatörler de Mısır Halkı’na benzer acıları yaşatmıştır. Hüsnü Mübarek 25 Ocak devrimiyle devrildikten sonra gelen Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin Haziran 2013’de darbeyle görevden alınmasıyla meydanlara dökülen halk bundan sonra diktatörlere boyun eğmeyeceğini haykırmaktadır. İşte bugünki darbeci yönetimde bu tağutların izinden giderek 20 dakikada 529 kişin idamına karar vermiştir.Şehadet kültürüyle yetişen bir nesil için idam kararı tebessüm sebebidir. “Allah inanaların mallarını ve canlarını cennet karşılığında satın almıştır.”(Tevbe Suresi 111.ayet)

Dipnot * :Zeynep Gazali-Zindan Hatıraları,madve yayınları sayfa 55-56 **: Zeynep Gazali-Zindan Hatıraları,madve yayınları sayfa 24 ***: Zeynep Gazali-Zindan Hatıraları,madve yayınları sayfa 217

[toggle title=”Yazar hakkında” state=”open” ]Merve BüyükÇelik[/toggle]

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.