Tüm YazılarYazarlarYazi Atlasi

Hz. İsa’nın bir peygamber olduğunu gösteren mucizeleri

Hz. İsa, toplumun isteği üzerine veya toplumda gördüğü bazı sıkıntıları gidermek için zaman zaman mucize olarak çeşitli olağanüstü haller göstermiştir. Onun mucizelerinin önemli bir bölümü bir ayette topluca şöyle haber verilir: “O (İsa), İsrail oğullarına bir elçi olacak (ve onlara şöyle diyecek): ‘Size Rabbinizden bir mucize getirdim. Size çamurdan kuş şeklinde bir şey yapacağım, sonra içine üfleyeceğim, o da, Allah’ın izni ile canlı kuş olacaktır. Yine Allah’ın izni ile körü ve alaca ten (cüzzam) hastasını iyileştireceğim, ölüleri dirilteceğim. Evlerinizde yediklerinizi ve biriktirdiklerinizi size haber vereceğim. Eğer inanan kimseler iseniz, kuşkusuz bunlarda sizin için bir ibret vardır.’ ”1

Başka bir ayette, bu mucizelerden, kıyamet gününde gerçekleşmiş olaylar olarak söz edilir.2  Buna göre, yukarıdaki iki ayette yer alan mucizeler şunlardır:

a) Çamurdan kuş yapılarak, üflenince kuşun canlanması.

b) Görmeyen gözün meshedilince görür hale gelmesi,

c) Alaca ten (cüzzam) hastalığını iyileştirilmesi,

d) Ölüleri diriltilmesi,

e) Evlerde biriktirilen şeylerin, neler olduğu görülmediği halde haber verilmesi.

Ancak her iki ayette de bu mucizelerin “Allah’ın izniyle” gerçekleştiği özellikle ifade edilmiştir. Diğer yandan, Mâide sûresi 112–115 arası âyetlerde Hz. İsa’nın diğer bir mucizesi olan gökten sofra (Mâide) inmesi olayı anlatılır. Çoğunluğun görüşüne göre, iki bulut arasında sofra inmiştir. Bunun üzerine Hz. İsa ağlayıp Allah’a dua etmiş ve bunun bir azap değil, bir rahmet vesilesi olmasını istemiştir. Örtü açılınca, sofrada; kızartılmış balık, tuz, sirke ve çevresinde çeşitli sebzeler; ayrıca zeytin, bal, tereyağı, peynir ve pastırma olduğu görülmüştür. Sofra gidince inkâr edenler olmuş, bunlar cezalandırılmıştır. Sofra pazar günü indiği için, bugün kilise günü kabul edilmiştir.

[divider]

KAYNAK:

  1. Âl-i İmran, 3/49.
  2.  Mâide, 5/110

Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN

ALINTI: Yenidünya dergisi Ocak 2011 Sayısı

 

admin

Soru ve görüşleiriniz için İrtibat: fikiratlasi1@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.